צרו איתנו קשר >

השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם בהקדם!

גשר בשיניים – כל מה שצריך לדעת

גשר בשיניים נתפס בעיניי רבים כדבר לא אסתטי ובולט, זאת בשל חוסר היכרות עם כל השינויים שעברו על עולם האסתטיקה הדנטלית בכלל ועולם יישור השיניים בפרט.

 

בשורות הבאות נביא בפניכם את כל המידע שנחוץ לדעת על גשר בשיניים, ואולי נספק לכם גשר קטנטן לצעוד עליו ולהבין כי אין מדובר במפלצת בולטת ומכוערת שלא ניתן להתעלם ממנה, פרטים בהמשך.

 

גשר בשיניים – מה זה בדיוק?

גשר בשיניים זו למעשה מערכת של סמכים המודבקים לצידן החיצוני של השיניים  ונקראים בפי המטופלים גשר. הסמכים עשויים ממתכת (קוביות) או מחרסינה. הסמכים מודבקים על השיניים בצידן החיצוני. בין הסמכים עובר חוט מתכת שתפקידו לגרום לתזוזת השיניים.

 

הטכנולוגיות החדשניות מאפשרות לאורטודנט להציע יישור שיניים בסמכים ננעלים ללא גומיות. הסמכים ננעלים על החוט העובר בין השיניים באמצעות קליפס שנפתח ונסגר. סוג זה של גשר גורם להפעלה של כוחות עדינים יותר על השיניים ומצמצם את החיכוך שנוצר מתזוזת השיניים.  

 

גשר בשיניים בהתאמה אישית

שיטה נוספת הקיימת בזכות הטכנולוגיות החדישות היא יישור שיניים על ידי סמכים שמותאמים אישית. על ידי ביצוע סריקות בתלת ממד ניתן לייצר מערכת עם סמכים מותאמים אישית לכל שן בנפרד. תזוזת השיניים מתוכננת מראש בתוכנית הטיפול. כך ניתן להגיע לקצב יישור מהיר ויעיל יותר.

 

מה זה גשר שקוף בשיניים?

עוד חידוש בתחום יישור השיניים, הוא סמכים ננעלים המיוצרים מחרסינה המספקת מראה שקוף, משתלב עם צבען הטבעי של השיניים ופחות ומורגש כלפי חוץ. 

 

יש לקחת בחשבון שטיפול עם גשר שקוף בדרך כלל יאריך את זמן הטיפול ושיטה זו לא תמיד מתאימה לכל מטופל או לכל בעיה אורטודונטית.

 

כמו כן, נקודה שחשוב מאוד להכיר בה היא השינוי הרב שעברו גשרים בשיניים בשנים האחרונות, גם אלו העשויים ממתכת אינם בולטים כבעבר, המתכת דקה, החוט המקשר דק, וכבר אינו בולט כמו בעבר.

 

גשר שקוף

מהם השלבים בדרך להרכבת גשר בשיניים?

  • בדיקה קלינית – המקום לבצע טיפול ליישור שיניים הוא אצל אורטודנט מומחה ליישור שיניים, בעצם מדובר ברופא שיניים שעבר הסמכה נוספת והוא מתעסק אך ורק ביישור שיניים. יש להגיע לביצוע בדיקה קלינית ראשונית, בה ייבדק חלל הפה, תבוצע הערכה של מצב השיניים ותופנו לפי הצורך להמשך בירור.
  • צילומי שיניים – האורטודנט ישלח אתכם לסדרת צילומי שיניים. השיניים יצולמו במגוון זוויות וכן תבוצע סריקה דיגיטלית של השיניים.
  • תוכנית טיפול – האורטודנט יתבסס על הבדיקה הקלינית, הצילומים והסריקות כדי לבנות תוכנית טיפול מותאמת למצב שיני המטופל. באמצעות תוכנית הטיפול יסביר לכם האורטודנט את שלבי הטיפול בהתאם לשיטה המתאימה ביותר, בהתאם לצרכים שלכם ובהתאם לתקציב.
  • הרכבת הגשר – בהתאם לשיטה שנבחרה ירכיב האורטודנט את הגשר בשיניים ויזמן אתכם לביקורים תקופתיים לביקורת, חיזוק הגשר ולבחינת התקדמות הטיפול.
  • קבלת התוצאות הצפויות – על השאלה כמה זמן צריך להיות עם גשר בשיניים נענה בעת התאמת תוכנית הטיפולים, כאשר אורך הטיפול נגזר ממצב השיניים ומסוג התוכנית. בממוצע טיפול יכול להימשך כשנה עד שנה וחצי. בסיום הטיפול השיניים אמורות להגיע ליישור מלא ולסגר שיניים תקין. 
  • שמירה על התוצאות לאחר הוצאת הגשרכדי להשלים את הטיפול ולשמור על התוצאות לאורך זמן יתכן שהאורטודנט ימליץ על הרכבת פלטה בשעות מסוימות ביום ובלילה. אפשרות נוספת שנועדה לשמור על התוצאות ולמנוע תזוזת השיניים בעתיד הוא הקיבוע הקבוע שמודבק לצידן הפנימי של השיניים הקדמיות. 
 

אילו שיטות מחליפות גשרים?

אחת השיטות המתקדמות שמספקות דיסקרטיות בזמן הטיפול היא יישור שיניים באמצעות קשתיות שקופות

 

סריקת השיניים בתלת ממד מאפשרת ייצור סט קשתיות שקופות על פי שלבי תוכנית הטיפול. הקשתיות מורכבות על השיניים אך המטופל יכול להוריד אותן לפני אכילה וצחצוח שיניים וכך לשמור על היגיינת הפה ביתר קלות.

 

כיום ניתן לטפל כמעט בכל המצבים עם קשתיות שקופות הן במבוגרים והן בילדים ותוצאות הטיפול מאוד מרשימות. 

 

מה יקרה אם לא אסכים לגשר או לאמצעי אחר?

שיניים עקומות הן בעיה שראוי לטפל בה, הן מההיבט האסתטי והן מההיבט הבריאותי. הבעיה מתחילה בגיל צעיר לאחר ששיני החלב נושרות ומתחילה צמיחה של שיניים קבועות.

 

מהבחינה הבריאותית, שיניים עקומות עלולות לגרום להפרעות בדיבור, לקשיים בלעיסה ואף לשינוי במבנה הפנים. לכן, יש חשיבות בתחילת טיפול מוקדם כדי למנוע בעיות בעתיד. 

 

זכרו כי ככל שתקדימו את התרופה כך תהנו משנים רבות יותר של שיניים ישרות, תמנעו מחיוך נבוך ומחוסר רצון לפתוח את חלל הפה בנוכחות אנשים ותתהדרו בחיוך למופת.

 

ומה יקרה אם תסכימו?

לסיכום

מבחינה אסתטית כולנו רוצים להתהדר בחיוך רחב, זה תורם לתדמית שלנו כאשר אנחנו בחברת אנשים ולדימוי העצמי שלנו, אשר נבנה לא מעט בשל המראה החיצוני שלנו, ולשם כך מסייע לנו תהליך יישור השיניים.


תהליך הרכבת גשר בשיניים הוא ארוך ויכול להיות גם מלווה בתחושת אי נוחות קלה. קיימות שיטות שונות ליישור שיניים. הבחירה בשיטה המתאימה תלויה במצב הפה של המטופל, בתקציב שלו ובשיקול דעתו של האורטודנט.

שאלות ותשובות על תהליך יישור שיניים באמצעות גשר בשיניים

כמה עולה גשר בשיניים?

מחיר יישור שיניים והרכבת גשר בשיניים משתנה ממקרה למקרה ואין מחיר מדף אחיד לכולם. אם תשאלו רופא שיניים כללי כמה עולה גשר בשיניים תקבלו מחיר X ואם תשאלו אורטודנט מומחה בוודאי תקבלו מחיר אחר. כלומר, המחיר תלוי במצב השיניים שלכם, בשיטת יישור השיניים, במקצועיות ובניסיון של הרופא המטפל ובאיכות החומרים. תזכרו שלא מעט פעמים על זול נוטים לשלם ביוקר, וכאשר מדובר על בריאות ואסתטיקה אז הדבר נכון על אחת כמה וכמה. יישור שיניים זול יתבטא באיכות חומרים נמוכה ובוודאי תצטרכו תוך מספר שנים לעבור תיקונים ולגרור עלויות נוספות.

 

גשר בשיניים כמה זמן?

אחת השאלות הכי נפוצות טרום הטיפול היא כמה זמן יארך תהליך הרכבת הגשר בשיניים. בדרך כלל הטיפול אורך בין שנה לשנה וחצי, אך גם פה אין תשובה אחת, ומשך זמן הטיפול מושפע ממספר גורמים: זמינות המטופל, שיטת היישור שנבחרה, מצב חלל הפה והשיניים ואף רמת הקפדת המטופל על המלצות המטפל.

 

מה אפשר לאכול עם גשר בשיניים?

כמעט הכל אפשר לאכול עם גשר בשיניים אך מומלץ להימנע ממאכלים קשים כמו פירות וירקות (תפוח, אפרסק, גזר וכו'), ולחסוך במאכלים דביקים כמו מסטיקים וגומי הנוטים להידבק לשן.

גשר בשיניים
עידית ברקנא - מומחית ליישור שיניים
ד״ר עידית ברקנא

ד"ר עידית ברקנא מנהלת מחלקת אורתודונטיה בבית החולים שיבא בתל השומר בין השנים 2021-2013.
ד"ר ברקנא בוגרת בהצטיינות הפקולטה לרפואת שיניים באוניברסיטה העברית הדסה ומצטיינת תוכנית ההתמחות באורתודונטיה באוניברסיטת תל אביב. ד״ר עידית ברקנא מתמחה בשיטות חדשניות ובלתי נראות ליישור שיניים.