צרו איתנו קשר >

השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם בהקדם!

הטיפול הנכון עבור שיניים צפופות

ראשי / הטיפול הנכון עבור שיניים צפופות
שיניים צפופות


צפיפות שיניים, או כפי שרבים נוטים לתאר שיניים עקומות, מתבטאת בעמדה לא תקינה של השיניים ובחוסר המשכיות של קשת השיניים. הדבר מתבטא בצורות שונות לדוגמה: שיניים שבולטות מחוץ לקשת השיניים, שיניים שנמצאות בעמדה פנימית יחסית לקשת השיניים, שיניים עקומות שנמצאות בזויות שונות ביחס לקשת השיניים.

 

בשורות הבאות, מסבירה ד"ר עידית ברקנא, רופאת שיניים מומחית ליישור שיניים על אפשרויות הטיפול בשיניים צפופות ועל ההתקדמות הרבה בתחום, אשר מאפשרת לרווח שיניים צפופות גם ללא עקירות. כמו כן, מסבירה ד"ר ברקנא כיצד מתקבלת ההחלטה אם לעקור שיניים או לא ועל אפשרויות השימוש בשיטות יישור שיניים מתקדמות.

 

שיניים צפופות הן בעיה אסתטית ופונקציונלית

שיניים צפופות מהוות הן בעיה אסתטית והן עלולות להוות גורם לבעיות חניכיים עקב הקושי הרב להגיע אל שיניים אלו ולנקותן, דבר שמביא להצטברות רובד על שיניים אלו ולהתפתחות של דלקת חניכיים מקומית.
אי לכך על מנת לשפר את האסתטיקה ולשפר את יכולת ההיגיינה של המטופל מומלץ מאוד לטפל בבעיה זו של שיניים צפופות.

 

הטיפול בשיניים צפופות הינו טיפול אורתודונטי, אפשרות טיפולית אחת הינה עקירה של שיניים קבועות קיימות, בדרך כלל 2 או 4 שיניים, וריווח השיניים הנותרות לעבר אזורי העקירה. עקירת שיניים קבועות ושינוי בעמדת השיניים בעלת השפעה על מנח השפתיים,וזאת משום שמיקום השפתיים מושפע ממיקום השיניים, כך שכל שינוי בעמדת השיניים ישפיע על מיקום השפתיים ועלול להיווצר מראה של שפתיים שטוחות. מראה שלא תמיד מתאים מבחינה אסתטית למטופל.

 

כיום יש בידנו כלים נוספים שלא היו בעבר שמאפשרים להתמודד עם שיניים צפופות ללא צורך בעקירות שיניים, בעזרת שימוש בסמכים ננעלים ויצירת מערכות מכאניות ללא חיכוך, הכוח הפועל על השיניים שונה בעוצמתו ובכוונו וזאת בשילוב עם הרחבה של קשת השיניים בטווח הביולוגי האפשרי, ושינוי עמדת שיניים קדמיות. כל אלה מאפשרים לנו כיום לטפל ללא עקירות גם במקרים קשים של צפיפות. הדבר משפיע כאמור גם על עמדת השפתיים וברב המקרים משפר משמעותית את עמדתן.

 

טיפול בצפיפות שיניים בלסת עליונה בעזרת סמכים ננעלים. כפי שרואים חזרה השן למקומה והתקבל מנשך תקין ואסתטי.

צפיפות שיניים לפני ואחרי

 

יישור שיניים במקרה של צפיפות שיניים וחוסר מקום לניבים העליונים. גם כאן בוצע טיפול באמצעות סמכים וללא עקירות

יישור שיניים במקרה של צפיפות

 

שיניים עקומות ניתנות ליישור

 

ההחלטה על הצורך בעקירות של שיניים עקומות, מבוססת על מראה הפנים והשפתיים בתחילת הטיפול, ולא על מידת הצפיפות של השיניים, הווה אומר: אם ברצוננו למלא את השפתיים ולא להשטיח או למלא מעבר למצב ההתחלתי נבחר בטיפול ללא עקירות, אם מלכתחילה ישנה מלאות רבה באזור השפתיים וברצוננו להקטינה נבחר בטיפול עם עקירות.

 

לסיכום, אם אתם מסובלים משיניים עקומות או צפופות ורוצים לדעת מהו הטיפול האידיאלי עבורכם אז כדאי שתגשו לבדיקה מקיפה אצל מומחה ליישור שיניים ולסתות. הוא ידע לתת לכם תמונת מצב מלאה ולהציע את כלל החלופות הניתנות לטיפול בשיניים הצפופות. חשוב להבין כי להחלטה באם ואיך לטפל בנושא יכולות להיות השלכות נרחבות לעתיד, הן במצב חלל הפה והן במראה האסתטי הכללי של תווי הפנים.