צרו איתנו קשר >

השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם בהקדם!

יישור שיניים לילדים – כל השיטות ומתי להתחיל טיפול

ראשי / יישור שיניים לילדים – כל השיטות ומתי להתחיל טיפול

יישור שיניים לילדים יכול להתרחש בשלבים מוקדמים מאוד בחיי הילד, כמובן בהתאם למצב השיניים.

ישנם מקרים בהם יש צורך בטיפול מוקדם מאוד, טרם סיום החלפת שיני החלב.

 

להלן סקירה מדוקטור עידית ברקנא, מומחית ליישור שיניים, מנהלת מחלקת אורתודנטיה בבית החולים תל השומר. המידע יעסוק במקרים בהם ילדים צריכים לבצע יישור שיניים, יבחן את העיתוי המתאים לביצוע יישור, וירחיב לגבי הדרכים והשיטות לשיניים ישרות.

 

מתי עושים יישור שיניים מוקדם לילדים

שיניים ישרות הם כרטיס ביקור משמעותי בחיים והורים עושים כל שביכולתם על מנת להעניק זאת לילדיהם. עם התקדמות הרפואה, אנחנו עדים להשפעותיהם הרבות של שיניים ישרות, ועוד יותר מכך לשיפור התוצאות ויציבות הטיפול כאשר מתבצע יישור שיניים לילדים כבר בשלבים מוקדמים לחייהם.

 

כמובן כי לא כל מקרה של שן עקומה או משנן לא אחיד דורש יישור שיניים מוקדם, אז בואו נבין אילו מקרים כן מצריכים התערבות, ויפה שעה אחת קודם.

 

מקרים שדורשים טיפול מסוג זה הם:

1. יישור שיניים לילדים עקב סגר צלבי– סגר הפוך של השיניים הקדמיות ו -או האחוריות.
2. הרגלים שונים כדוגמת: מציצת אצבע, מציצת מוצץ, דחיפת לשון וכדומה.
3. בעיות בשיני החלב הגורמות להפרעה בבקיעת השיניים הקבועות.
4. בליטת יתר של השיניים העליונות ביחס לשיניים התחתונות דבר המועד לפורענות ולחבלה בשיניים בולטות אלו.
5. יישור שיניים לילדים עקב צפיפות רבה במשנן – חוסר מקום בקשת השיניים ועמדת שיניים לקויה עקב כך.
6. יישור שיניים עקב בעיה בגדילת הלסת או בעיה ביחס בין השיניים ללסתות – לסת תחתונה או עליונה בולטת, ליקוי במבנה הלסתות או בעיה בין היחסים אכן יכולה להשפיע על מראה השיניים.
7. יישור שיניים עקב איבוד מוקדם של שיניי חלב – איבוד מוקדם של שן חלבית יכול לגרום לבעיות מאוחרות יותר שישפיעו על המשנן הקבוע.

אל תתלבטו, צרו  איתנו קשר ונסייע!

השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם בהקדם!

המלצות הורים על טיפול אורטודונטי

מתי עושים יישור שיניים מלא לילדים?

יישור שיניים לילדים מתבצע בדרך כלל לאחר סיום החלפת המשנן הנשיר. כלומר, לאחר ששיני החלב נשרו ושיניים קבועות הופיעו במקומן.

 

 

כאמור, הסיבות ליישור שיניים בילדים מגוונות וכוללות לדוגמא: אסתטיקה לקויה, צפיפות שיניים, עמדת לסתות לא תקינה, מרווחים בין השיניים ועוד.

 

 

יש לבחון כל מקרה לגופו ופנייה לאורתודנט בגיל צעיר יכול למנוע בעיות עתידיות מורכבות יותר.

 

מומלץ מאוד לבצע בדיקה מקיפה אצל רופא שיניים מומחה ליישור שיניים (כלומר לגשת למומחה ליישור שיניים ולסתות, אשר הוא בעל רישיון מטעם משרד הבריאות ועבר הסמכה נוספת מלבד היותו רופא שיניים). לאחר הבדיקה המקיפה יספק הרופא את המלצותיו ותוכניות הטיפול השונות.

 

 

תהליך יישור שיניים לילדים

החלק הראשון בתהליך הינו בדיקה קלינית והחלטה לגבי נחיצות ועיתוי הטיפול.

 

במידה ומתקבלת החלטה על ידי מומחה ליישור שיניים כי יש צורך לטפל והעיתוי מתאים, המטופל או המטופלת מופנה לסט של צילומים שעוזרים בתהליך האבחנה ובאיסוף הנתונים, וזאת על מנת שיהיה ניתן לגבש את תוכנית הטיפול המתאימה ביותר.

 

לאחר מכן מוצגת התוכנית הטיפולית ליישור השיניים, יש לבחור את שיטת הטיפול: אמצעי הטיפול בילדים מגוונים ויכולים להיות על ידי הדבקת סמכים על השיניים או על ידי קשתיות שקופות.

 

במרבית המקרים בהם יש צורך בטיפול מוקדם לא יהיה זה הטיפול הבלעדי והסופי, שכן יהיה צורך בטיפול שלב שני אשר יתבצע בתום החלפתם של שיני החלב.

 

שיטות טיפול יישור שיניים לילדים

יישור שיניים לילדים בעזרת קשתיות שקופות – אינויזליין

כיום בני נוער רבים שזקוקים ליישור שיניים, לא מעוניינים ביישור שיניים עם גשר הנראה לעין אלא מעוניינים ביישור שיניים בלתי נראה.

 

בעידן הצילומים העצמיים (סלפי) וחשיבות המראה החיצוני גם בזמן יישור שיניים רבים מהם לא מעוניינים להראות עם "גשר" מתכת על השיניים.

 

אז מה עושים, והאם יש פתרון שיהיה גם פרקטי וגם אסתטי לילדים? התשובה היא בהחלט כן. ניתן כיום לעשות יישור שיניים לילדים עם קשתיות שקופות, אינויזליין. את הקשתיות יש להרכיב בין 18-20 שעות ביממה, להוציא בזמן האוכל ובזמן צחצוח השיניים.

 

מעבר ליתרון האסתטי הבולט ניתן כך גם לשמור בצורה מירבית ומיטבית על ההיגיינה האורלית ולצחצח שיניים כמו שצריך וללא כל הפרעה.

 

ניתן כיום לפתור את כל הבעיות האורתודונטיות לדוגמת: צפיפות, משנן מרווח, בליטות של שיניים וכדומה בעזרת טיפול עם קשתיות שקופות.

 

בנוסף, קשתיות שקופות מאפשרות לטפל בבעיות של לסת עליונה בולטת קדימה ולסת תחתונה אחורית על ידי קידום הלסת התחתונה בעזרת מנגנון מיוחד שמורכב על הקשתיות ומאפשר שינוי בעמדת הלסתות וצמצום המרחק בין הלסת העליונה ללסת התחתונה.

 

 

מה היתרון של אינויזליין לילדים?

מכשור זה הוא לאין ערוך ידידותי יותר לילדים בהשוואה למכשירים שהיינו משתמשים בהם בעבר כדוגמת רסן חיצוני או פלטות פנימיות שהיו מאוד מגושמות ולא נוחות לשימוש.

 

מניסיוני עם טיפול בילדים שיתוף הפעולה מצוין, ישנה שביעות רצון רבה מחוסר נראותו של המכשיר, הביטחון של הילד במראהו החיצוני לא נפגע והתוצאות מצוינות

 

איך מתבצע התהליך?

בפגישת מסירת הקשתיות, אני בודקת את התאמת הקשתיות לשיניים ומוודאה התאמה טובה לשיניים.

 

בחלק מהמקרים כבר בפגישה זו אדביק מאחזים קטנים בצבע של השן על חלק מהשיניים. מאחזים אלו עוזרים הן באחיזה של הקשתיות והן בביצוע התנועות הנדרשות מהשיניים ממצבן ההתחלתי למצבן הסופי והישר.

 

ההדבקה אינה כרוכה בכאב או באי נוחות והילד עובר את התהליך בקלות רבה. לעיתים הדבקת המאחזים תהיה בפגישה השנייה ולא הראשונה, תלוי בכל מקרה ומקרה.

 

בנוסף בפגישה זו, אני נותנת לילד את כל ההוראות להתנהלות עם הקשתיות, מוסרת מספר קשתיות שעל הילד להחליף בעצמו ומעדכנת כל כמה זמן יש לעבור לקשתית הבאה. בדרך כלל החלפה מתבצעת כל שבעה ימים.

 

אורתודונטיה

חושבים על יישור שיניים? דברו איתנו

השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם בהקדם!

תוצאות של יישור שיניים לילדים בעזרת שיטת אינוויזיליין - מקרים מהמרפאה

יישור בשיטת קשתיות שקופות - סגר צלב קדמי

ילדה בת 8 שהגיעה למרפאתי לצורך בדיקה אורתודונטית, בבדיקה נמצא סגר צלבי קדמי, צפיפות קשה, חוסר מקום לבקיעת שיניים קבועות, למרות שהיו לילדה עדיין הרבה שיני חלב מצב זה של סגר הפוך דורש התערבות כבר בשלב מוקדם, ודורש טיפול שלב ראשון, הילדה והורייה היו מעוניינים בטיפול עם קשתיות שקופות הילדה שיתפה פעולה באופן יוצא מן הכלל ולאחר 10 חודשים של טיפול עם קשתיות שקופות בלסת עליונה ותחתונה התקבלה תוצאה מצוינת, נפתרה בעיית הסגר ההפוך, ובעיית הצפיפות. השיניים הקבועות בקעו למקומן הרצוי ללא קושי.

לפני ואחרי איוניזליין ילדים

אם כן, ניתן כיום לטפל בשיטת הקשתיות השקופות, אינויזליין, גם בגילאים צעירים וגם במתבגרים כאשר יעילות הטיפול מצוינת, ההגעה לתוצאה מהירה יותר ומדויקת, מאפשרת לילדים להנות מהיתרון האסתטי ומהיתרון ההיגייני.

חוסר סגירה בין שיניים עליונות לתחתונות

ילדה בת 13 שהגיעה למרפאתי עם משנן מרווח ומשנן פתוח, כלומר חוסר סגירה בין שיניים עליונות לתחתונות באזור הקדמי, לילדה ולהוריה היה חשוב מאוד שיבוצע טיפול אסטטי ובלתי נראה ולכן נבחר הטיפול עם קשתיות שקופות, אינוויזליין.

 

יישור שיניים לילדים באיוניזליין לפני

 מצב השיניים בהתחלה, ניתן לראות רווחים ומנשך פתוח.

יישור שיניים לילדים באיוניזליין אחרי

 מצב סופי לאחר 11 חודשי טיפול,כל הרווחים נסגרו והמנשך הפתוח נסגר וכעת המנשך תקין.

מרחק גדול בין השיניים העליונות לתחתונות

ילדה בת 8 שהגיעה למרפאתי עם תלונה של מרחק מאוד גדול בין השיניים העליונות לתחתונות. לילדה היו עדיין הרבה שיני חלב אבל המרחק המוגדל שהיווה גורם מסכן לחבלה במשנן והפריע לה מאוד אסתטית היוו סיבה להתחיל טיפול בשלב מוקדם, טיפול עם קשתיות, אינויזליין. הטיפול ארך 10 חודשים ועזר מאוד לצמצום המרחק בין השיניים העליונות לתחתונות.

לפני ואחרי יישור שיניים ילדים

בתמונה העליונה ניתן לראות את המרחק בין השיניים העליונות לתחתונות 12 מ״מ.

בתמונה התחתונה המרחק תקין לאחר 10 חודשי טיפול עם אינויזליין.

 

הדמיה של המצב ההתחלתי

  הדמייה של המצב ההתחלתי

הדמייה של המצב הסופי

 הדמייה של המצב הסופי

יישור שיניים עם גשר ממתכת (סמכים)

 

כמובן שניתן לבצע יישור שיניים לילדים גם בשיטה המסורתית עם מכשור קבוע המודבק על השיניים, גשר ממתכת, יישור השיניים מתבצע על ידי הפעלת כוחות שנוצרים מהחוט שעובר בין בגשר (בעגה המקצועית קוראים לזה סמכים מתכתיים).

 

איך מתבצע יישור שיניים בעזרת גשר?

 

בשיטה זו המתיחה נעשית על ידי בלבד ולא על ידי המטופל ועליו להגיע אליי אחת ל 6-8 שבועות לצורך מתיחה, כלומר החלפת החוט שעובר בין הסמכים, וכך נוצר הכוח שגורם לתזוזות השיניים.

 

חסרונות השיטה

הקושי בשיטה של יישור שיניים עם גשר הינו שמירה על היגיינת השיניים משום שיש מכשור המודבק לשיניים.

 

יש קושי משמעותי בשמירה על ניקיון השיניים דבר שיכול להביא לדלקות חניכיים וכתמים על השיניים.

 

מצד שני בשיטה זו יש פחות צורך בשיתוף פעולה של המטופל.

 

תוצאות של יישור שיניים לילדים בעזרת גשר – מקרה מהמרפאה

ילדה בת 12 שהגיעה למרפאתי עם צפיפות משמעותית של השיניים והיה צורך בביצוע יישור שיניים.
 

הילדה והוריה החליטו על טיפול עם מכשור קבוע, גשר ממתכת המודבק לשיניים.

 

 משך הטיפול שנה וחודשיים:

יישור שיניים לילדים בגשר

תמונה עליונה מצב התחלתי- צפיפות קשה

תמונה תחתונה- סיום טיפול

יישור שיניים זה לא משחק ילדים

יישור שיניים לילדים מצריך סבלנות, וישנה חשיבות רבה לביצוע מדויק ומקצועי.

 

משך הטיפול אורך בין 9 חודשים לכ- שנתיים, כאשר הממוצע הינו כשנה וחצי וזה כמובן תלוי במקרה ובדרגת הקושי.

בסיום הטיפול מבוצע קיבוע של התוצאה – על ידי קיבוע קבוע או נייד. בהתאם למקרה מחליטים איזה קיבוע הוא המתאים ביותר. מומלץ מאוד לבחור רופא שיניים אשר ברשותו הידע המתאים והניסיון לביצוע הפרוצדורה המורכבת.

יישור שיניים לילדים
בואו נשמור עליהם מחויכים ובטוחים בעצמם

ד"ר עידית ברקנא – מומחית ליישור שיניים לילדים

עם ניסיון של מעל ל-15 שנים אני יכולה לומר בפה מלא שכאשר מבצעים יישור שיניים לילדים תוך הקפדה אישית על כל פרט ופרט, עם סטנדרטים גבוהים ופרוטוקול עבודה שלא מתפשר על אף פרט ניתן להגיע לתוצאה הטובה ביותר.

 

אני רואה חשיבות רבה בביצוע הטיפול לילדים, כבר מהשלבים הראשונים לחייהם, על מנת לסייע להם ככל הניתן לחזק את הדימוי העצמי ולזכות בכרטיס ביקור שישרת אותם בכל שלבי חייהם. מוזמנים לקבוע בדיקה מקיפה ויסודית אצל ד"ר עידית ברקנא, הבדיקה בתשלום וזאת על מנת להקצות לכם את הזמן הדרוש ולספק לכם אבחנה אובייקטיבית.

 

ככלל, כדאי לכם מאוד לשלם על בדיקה יסודית לפני שאתם מתחייבים לטפל אצל רופא שיניים, זאת על מנת לאפשר לכם להשוות את זה עם המלצות של רופאי שיניים אחרים ללא הצורך בתחושת אי נעימות.

עידית ברקנא - מומחית ליישור שיניים
ד״ר עידית ברקנא

ד"ר עידית ברקנא מנהלת מחלקת אורתודונטיה בבית החולים שיבא בתל השומר בין השנים 2021-2013.
ד"ר ברקנא בוגרת בהצטיינות הפקולטה לרפואת שיניים באוניברסיטה העברית הדסה ומצטיינת תוכנית ההתמחות באורתודונטיה באוניברסיטת תל אביב. ד״ר עידית ברקנא מתמחה בשיטות חדשניות ובלתי נראות ליישור שיניים.