צרו איתנו קשר >

השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם בהקדם!

יישור שיניים מהיר

ראשי / יישור שיניים מהיר
הדרך לחיוך המושלם

כמה זמן לוקח יישור שיניים?

יש באפשרותך לבצע יישור שיניים מהיר, כמה זמן לוקח התהליך? זוהי השאלה הנפוצה ביותר בתחילתו של טיפול אורטודנטי. קשה מאוד לענות בצורה מדויקת על שאלה זו, וכמה מהיר יהיה תהליך יישור השיניים, המושפע מגורמים רבים. כמובן שמשך הטיפול הוא ביחס ישר לבעיה הראשונית. ככל שהבעיה הראשונית מאתגרת יותר כך משך הטיפול יהיה ארוך יותר. 

 

בשורות הבאות מסבירה ד"ר עידית ברקנא, רופאת שיניים מומחית ליישור שיניים ומנהלת מחלקת אורדטודנטיה בבית החולים תל השומר על שיטות שונות המובילות ליישור שיניים מהיר. לאחר הקריאה תדעו להעריך כמה זמן לוקח יישור שיניים ותבינו איך לזרז את התהליך.

ביולוגיה של תנועת שיניים:

על מנת להבין מה קובע את קצב ומשך הטיפול האורטודנטי יש להכיר מעט את הביולוגיה ש״מאחורי הקלעים״ של תזוזת השיניים. השיניים או ליתר דיוק שורשי השיניים, זה החלק שאינו נראה לעין, אחוזים ומעוגנים בתוך עצם הסובבת אותם. 

בזמן יישור שיניים מופעלים כוחות מכניים על כותרות השיניים, כוח זה מועבר לרקמה הסובבת את השיניים ובעצם מומר מכוח מכני לתגובה ביולוגית שמביאה בסופו של דבר לספיגת ובניית עצם. ספיגת העצם מאפשרת לשן לזוז למיקום חדש ובניית עצם חדשה מאפשרת קיבוע ועיגון השיניים במקומן החדש. 

לקצב תזוזת השיניים יש מרכיב אינדיבידואלי אשר תלוי בקצב המטבוליזם של העצם של כל אחד ואחת. דרכים שמטרתן לזרז את תנועת השיניים צריכות ״להתערב״ בתהליך ביולוגי זה ולזרז את קצב שחלוף העצם.

יישור שיניים מהיר

מהו יישור שיניים מהיר?

בעבר השתמשתי בשיטת טיפול שמטרתה לזרז את קצב תנועת השיניים, שיטה אשר נקראת:

PAOO (Periodontally Accelerated Osteogenic Orthodontic). 

  

בעזרת פרוצדורה כירורגית מקומית בחניכיים, ניתן להגביר את גמישות העצם למשך מספר חודשים ובכך להחיש את מהירות תנועת השיניים עד פי 2 מהמקובל עד היום. בסיום הטיפול, העצם מתקשה המקום החדש סביב השיניים ומונעת את חזרתן למקומן הקודם, שלפני תחילת הטיפול. 

 

שיטת יישור שיניים מהיר זו, תוארה לראשונה ב-1931. היא  פורסמה שוב בשנת 1959 על-ידי רופא שיניים אוסטרי. השיטה עברה שיפור במהלך שנות ה- 90 על ידי האחים Wilcko מארה"ב, אחד אורטודנט והשני פריודונט, ועל שמם היא מכונה בשם Wilckodontics.

 

השינוי העיקרי שהוכנס על ידם היה היכולת לעבות את  עצם הלסת בזמן ביצוע הטיפול הכירורגי בחניכיים. 

הפרוצדורה כוללת הרדמה מקומית עם או בלי טשטוש. לאחר מכן, מבוצעת הפשלה של כל רקמת החניכיים וחריצה עדינה במעטפת העצם אשר מתחת לחניכיים.

 

פעולה זו יוצרת שני אפקטים עיקריים: הראשון, הגברת גמישות העצם בה עגונים שורשי השיניים המיועדות להזזה האורתודונטית. השני, יצירת דרכי גישה לתאים בוני עצם. כאשר פעולה זו משולבת עם הנחת תחליף עצם, נוצר עיבוי של עצם הלסת. 

 

כאמור, בעזרת פרוצדורה כירורגית נרחבת בחניכיים, שכוללת הפשלה של רקמת החניכיים כולה מסביב לשיניים וחירור העצם שעוטפת את השיניים, ניתן להאיץ את תהליך תזוזת השיניים.

 

פרוצדורה מסיבית זו  נעשית כהקדמה לטיפול האורתודונטי ובכך ניתן להחיש את מהירות השיניים עד פי -2 מהמקובל בטיפול אורתודונטי רגיל (טיפול יישור שיניים אורך בין 12-18 חודשים בממוצע, כאשר יישור שיניים מהיר במיוחד יעמוד על 8-10 חודשים)

כמה זמן לוקח יישור שיניים

חסרונות של יישור שיניים מהיר

מניסיוני הרב בשיטת יישור שיניים מהיר במיוחד, הקרויה וילקודונטיקס, קיצור התהליך במספר חודשים קטן, לא הצדיק את הפרוצדורה הכירורגית הנרחבת הנדרשת על מנת להחיש את תנועת השיניים.

 

כמו כן, לאור העובדה ששיטות בלתי נראות כמו שימוש בקשתיות שקופות מאפשרות טיפול ללא סמכים על השיניים והטיפול איננו נראה, נוצרת סיטואציה בה אין ״לחץ״ מצד המטופל לגבי אורך הטיפול.

 

אי לכך ובהתאם לזאת המלצתי היא לבצע יישור שיניים ללא הכנה כירורגית מקדימה ולאפשר לטבע לפעול בקצב האינדיבידואלי המתאים לכל אחד ואחת. 

כמה זמן לוקח יישור שיניים מהיר?

כפי שהזכרנו בפסקאות הקודמות ניתן להגיע לתוצאות מהירות של יישור שיניים שקוף תוך פרק זמן של שנה עד שנה וחצי.

 

יישור שיניים שקוף הוא כזה המתבצע באמצעות קשתיות שקופות לאורך כל שעות היממה. כלומר, מותאמת פלטה שקופה שקשה מאוד להבחין בנוכחותה על השיניים.

 

הפלטה ניתנת להסרה לצורכי נוחות (אכילה וכד').

השיטה אשר פותחה בארצות הברית בשנת 1997 עושה שימוש בטכנולוגיות חדשניות המבצעות הדמיות תלת מימדיות של השיניים, תנועתן ומיקומן ביחס לחלל הפה, כך לאורך שלבי הטיפול השונים.

 

אותו פלט וירטואלי המציג את הטיפול והתקדמותו מועבר לרופא השיניים המטפל, והוא יכול לבצע בו שינויים לפי הצורך ולפי רצונו. התוצאה הוירטואלית הסופית יכולה להיות מוצגת גם למתרפא.

 

הטכנולוגיה מאפשרת לייצר סדרת קשתיות שקופות מותאמות אישית לכל מתרפא. הרכבת כל קשתית במשך שבוע עד עשרה ימים והחלפתה בקשתית הבאה אחריה, תוביל ליישור השיניים ככל שיתקדם הטיפול.

 

את הקשתיות צריך להרכיב לאורך כל שעות היממה. כאשר שאוכלים או מצחצחים שיניים ניתן לשלוף אותן בקלות ולהחזיר אותן לאחר סיום ביצוע הפעולה (ולאחר שטיפה קלילה).

 

בשונה מגשר המפעיל כוחות על כל קשת השיניים ללא אבחנה בין שן לשן, הרי הגשר השקוף מבוסס על תוכנית טיפול וירטואלית מאוד מדויקת. שיטה זו מאפשרת להזיז כל שן או קבוצת שיניים בנפרד. תוך כדי שליטה טובה מאוד בביומכניקה של תנועת השיניים.

 

יתרון זה מאפשר טיפול ממוקד יותר, עובדה החוסכת במקרים רבות זמן טיפול מיותר.

לסיכום, אורך יישור שיניים מושפע ממספר רב של גורמים אשר כל אחד מהם יכול להשפיע מהותית על השאלה כמה זמן, כאשר אלו הגורמים המרכזיים:

 

  1. קושי המצב ההתחלתי ורמת מורכבות הטיפול
  2. בסוג הטיפול
  3. שיתוף הפעולה של המטופל 
  4. גורמים אינדיבידואליים הקשורים למטבוליזם של עצם

המלצות של הדוקטור

אני באופן אישי ממליצה לקבל החלטות לאחר בדיקה מקיפה ויסודית הנערכת על ידי איש מקצוע. לאחר שיקבל אורוטודנט תמונת מצב מלאה של חלל הפה הוא ידע להעריך כמה זמן יארך יישור השיניים ומהם שלבי הטיפול הדרושים.

 

אני רואה חשיבות רבה לעבודה יסודית וקפדנית וזאת על מנת לקבל את התוצאות האיכותיות ביותר.

בחרו עבודה קפדנית ואת מי שמתעמק בתהליך ובטובת בריאות הפה ופחות התמקדות בנושא הזמן.

 

חשוב מאוד להבין שעבודה מדוקדקת עתידה לשאת תוצאות לעתיד הרחוק ולכן הזמן הוא השקעה לטווח ארוך.

 

ואיך זה נראה בעולם האמיתי?

המלצות על יישור שיניים מהיר

יובל בן דרור
יובל בן דרורביצע יישור שיניים מהיר בעזרת פלטות שקופות
קרא עוד
שנים רבות דחיתי את ההחלטה לבצע יישור שיניים בשל החשש להיות זמן רב עם גשר בולט לעין. כאשר שמעתי על יישור שינים שקוף ומהיר החלטתי ללכת על זה בלב שלם. המקצועיות של ד"ר עידית ברקנא באה לידי ביטוי כבר משלב הבדיקה, קיבלתי הערכת זמן ריאלית (שבסוף הייתה מאוד מדויקת) והתוצאות מעולות. היום אני מחייך בביטחון, ללא חשש וללא רגשי נחיתות.
אירה גורביץ'
אירה גורביץ'מהירות לא על חשבון איכות
קרא עוד
רק מי שמסתובב עם החשש התמידי לפתוח את הפה ולחייך יכול להזדהות עם הלבטים הארוכים שעוברים ועם התחושות הקשות. הרצון לעשות יישור שיניים מהיר גבר אצלי על כל היגיון אחר ורק חיפשתי מי שיושיע אותי וייתן לי מענה מידי. למזלי, חברה טובה המליצה לי לפנות למומחית יישור שיניים לפני שאני עושה כל צעד אחר, וכך הגעתי אל ד"ר עידית ברקנא. כבר במהלך הבדיקה שיקפה לי ד"ר ברקנא את מצב חלל הפה שלי, את המורכבות, את שלבי הטיפול ואת התוצאות הצפויות. כמו כן, הסבירה לי על ההשלכות של יישור שיניים מהיר ועל האפשרויות האלטרנטיביות שיועילו לי יותר לטווח הזמן הארוך. גיליתי סבלנות וזכיתי בחיוך מלא, ממליצה בחום כלל מי שמתלבט.
ספיר בן עטר
ספיר בן עטריישור שיניים בקצב אידיאלי
קרא עוד
הגעתי לד"ר ברקנא עם בקשה אחת ברורה - אני רוצה שיניים ישרות ומהר ככל הניתן. היום, שנה וחודשיים מסיום הטיפול אני פשוט מאושרת, מחייכת מאוזן לאוזן (בעבר לא העזתי לפתוח פה) ומקבלת מחמאות מכל מי שמכיר אותי. ממליצה לכל מי שמתלבטת וכל מי שמחפש את האורטודנטית הטובה ביותר!
עידית ברקנא - מומחית ליישור שיניים
ד״ר עידית ברקנא

ד"ר עידית ברקנא מנהלת מחלקת אורתודונטיה בבית החולים שיבא בתל השומר בין השנים 2022-2013.
ד"ר ברקנא בוגרת בהצטיינות הפקולטה לרפואת שיניים באוניברסיטה העברית הדסה ומצטיינת תוכנית ההתמחות באורתודונטיה באוניברסיטת תל אביב. ד״ר עידית ברקנא מתמחה בשיטות חדשניות ובלתי נראות ליישור שיניים.