צרו איתנו קשר >

השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם בהקדם!

שאלות ותשובות בנושא יישור שיניים

ראשי / שאלות ותשובות בנושא יישור שיניים

כל מה שרציתם לדעת בנושא יישור שיניים ולא העזתם לשאול. ד"ר עידית ברקנא, מומחית יישור שיניים אורתודנטיה ולסתות עם כל התשובות וההסברים המקצועיים בלחיצת כפתור, מבלי לצאת מהבית. יש לכם שאלות נוספות? השאירו פרטים ונשמח לענות לכם.

יישור שיניים הינו תהליך שבו בעזרת כוחות מכניים שמופעלים של השיניים אנו גורמים לתגובה ביולוגית שגורמת לתזוזת שיניים, קצב תזוזת השיניים מאוד אינדיבידואלי ותלוי בתגובה הביולוגית של כל אדם ואדם.

בממוצע טיפול יישור שיניים אורך בין 10 חודשים לשנה וחצי, כמובן שאורך הטיפול תלוי במצב ההתחלתי.

במקרים קשים במיוחד כמו טיפול בשיניים כלואות משך הטיפול יכול לקחת גם שנתיים וחצי-שלוש, ולעומת זאת במקרים פשוטים יותר יכול לקחת חצי שנה, כך שטווח הזמן משתנה מאוד כתלות במצב ההתחלתי וכתלות בתגובה הביולוגית האינדיבידואלית של כל מטופל ומטופל.

יישור שיניים ברוב המקרים מתחילים לקראת סיום החלפת המשנן החלבי במשנן קבוע, בממוצע בגילאי 11-13
אבל ישנם מצבים בהם יש צורך לטפל מוקדם יותר כאשר יש עדיין שיני חלב בסביבות גילאי 8-9.


מצבים אלו כוללים לדוגמא:
1. סגר הפוך קדמי או אחורי
סגר הפוך קדמי או אחורי
זהו מצב בו השיניים התחתונות מכסות את השיניים העליונות בעוד שבאופן תקין המצב הוא הפוך והשיניים העליונות אמורות לכסות את התחתונות.


מצב של סגר צלבי דורש בדרך כלל הרחבה של לסת עליונה, והרחבה זו ניתן לבצע באופן יעיל ויציב בגיל צעיר יחסית כך שהעצם עדיין צעירה ומגיבה טוב להרחבה זו.


2. מנשך בו השיניים העליונות בולטות מאוד ביחס לשיניים התחתונות

מנשך שיניים עליונות בולטות
במצב זה יש סכנה לחבלה בשיניים הבולטות וכן עמדת השפתיים לא תקינה, לכן יש צורך בטיפול בשלב מוקדם. כיום נתין בעזרת קשתיות שקופות לטפל בבעיה זו, הטיפול בבעיה זו בשיטת אינביזליין מאוד נוח וידידותי לילד ואני זוכה לשיתוף פעולה מצוין ולתוצאות מצוינות.

 

3. טיפול בהרגלים כמו מציצית אצבע, דחיקת לשון ועוד

כדאי להתערב בשלב מוקדם על ידי טיפול משולב עם קלינאית תקשורת לשיפור עמדת הלשון ולהפסקת הרגלים המזיקים לשיניים ולחלל הפה.


4. צפיפות משמעותית וחוסר מקום לבקיעת שיניים קבועות

מחייבת טיפול בשלב מוקדם, גם בעיה זו ניתן לפתור בצורה יעילה על ידי טיפול עם קשתיות שקופות, אינביזליין, מה שהופך את הטיפול לידידותי יותר ומהיר יותר.

 

טיפולים מוקדמים אלה לא בהכרח מונעים טיפול מלא בהמשך כאשר המטופל מסיים את החלפת השיניים ולכן נקראים טיפולי שלב ראשון כי ברב המקרים יהיה צורך גם בטיפול שלב שני לאחר החלפת המשנן החלבי במשנן הקבוע.

יישור שיניים הינו תהליך שבו כוחות מכניים מביאים לתגובה ביולוגית שבסופה ישנה תזוזה של שיניים, אין לנו היום אמצעים שיכולים להתערב בתהליך הביולוגי ולזרז את התגובה הביולוגית, אבל כן יש לנו שיטות שבהן ניתן לדייק בטיפול וכך הטיפול יהיה קצר יותר, בשיטת אינביזליין, אנו למעשה יוצרים תוכנית טיפול מראש על סמך מודל תלת מימדי של השיניים ולמעשה מבצעים פרדיקציה של תנועת השיניים בכל שבוע ושבוע, תוכנית זו בדרך כלל מאוד מדויקת ועקב דיוק זה משך הטיפול מתקצר משמעותית בהשוואה לטיפול בעזרת סמכים המודבקים לשיניים.

כיום יישור שיניים הינו טיפול לילדים ולמבוגרים כאחד, מבחינה ביולוגית ניתן להזיז שיניים בכל גיל ותזוזת השיניים יעילה בכל גיל.


יש לי מטופלים בגילאי 60 ואפילו 70 פלוס שהחליטו ליישר את שיניהם. כמובן שמטופלים מבוגרים לעיתים סובלים ממחלת חניכיים דבר שדורש אישור ומעקב אצל רופא חניכיים לפני ובמהלך הטיפול האורתודונטי.


כיום כאשר יש אפשרות ליישור שיניים באמצעים כמעט ובלתי נראים בעזרת קשתיתו שקופות, אינביזליין, כמות המבוגרים שבוחרים לבצע יישור שיניים עלתה מאוד וכיום מחצית מהמטופלים במרפאתי הינם מבוגרים ומחצית ילדים.


משך הטיפול אצל מבוגרים לא שונה משל ילדים, אלא אם יש מחלת חניכיים ואז נדאג שהתהליך יהיה איטי יותר כדי לא לגרום נזק למערכת התמיכה.

יישור שיניים הינה פרוצדורה רפואית יחסית בטוחה, הסיכונים בתהליך של יישור שיניים די נדירים.


הסיכונים העיקריים אם הנדירים יחסית הקיימים בתהליך זה הינם:
1. ספיגה מסוימת של שורשי השיניים, לעיתים רחוקות הפעלה של כוח על השיניים גורמת להתקצרות מסוימת של שורשי שיניים, בדרך כלל חותכות עליונות. התקצרות השורש ברובם המכריע של המקרים לא גורמת לשום בעיה ולא נדרש טיפול, אם במהלך תהליך של יישור שיניים קורה ויש ספיגה של השורשים יש לעשות הפסקה לשלושה חודשים ואז לחזור לטיפול תוך מעקב אחר השורש הספוג.


2. לעיתים נדירות קורה ושן מאבדת את החיות שלה כתוצאה מהפעלת הכוח האורתודונטי ואז יש צורך בביצוע טיפול שורש בשן זו.

מומחה ליישור שיניים הינו רופא שיניים שסיים שש שנות לימוד רפואת שיניים ועמד בהצלחה בבחינות הרישוי למקצוע רפואת השיניים של משרד הבריאות.

 

לאחר לימודי רפואת השיניים עבר התמחות ביישור שיניים במוסד התמחות מוכר במשך שלוש וחצי שנים, ועמד בהצלחה בבחינות ההתמחות מטעם המועצה המדעית ומשרד הבריאות.

 
אם כן כל רופא מומחה למד תשע וחצי שנים (רפות שיניים פלוס התמחות) ויש לו מספר רישיון מומחה.
יישור שיניים מומלץ מאוד לבצע רק אצל רופא שעבר את מסלול ההתמחות והינו מומחה בתחום זה.

מחיר של טיפול יישור שיניים תלוי מאוד במצב ההתחלתי ובסוג הטיפול.
מחיר של טיפול מלא נע בין 20000 ל 30000 שקלים כמובן תלוי במצב ההתחלתי, משך הטיפול הצפוי, שיטת הטיפול וכו…

יישור שיניים בדרך כלל מלווה באי נוחות מסוימת בימים הראשונים של תהליך היישור. יישור בעזרת קשתיות שקופות בהן הלחץ המופעל על השיניים מאוד הדרגתי ומבוקר כואב הרבה פחות מאשר יישור שיניים בעזרת סמכים המודבקים על השיניים.


בטיפול עם קשתיות שקופות המטופל מחליף כל שבוע סט של קשתיות וכל סט מפעיל לחץ מאוד מבוקר להזזת השיניים באותו שבוע, לעומת זאת כאשר מיישרים שיניים בעזרת סמכים האורתודונט הוא זה שמפעיל את הלחץ כאשר המטופל מגיע לבקורת ואז לאחר המתיחה אצל האורתודנט יש כאב שנמשך מספר ימים.

יישור שיניים לא ניתן לבצע כאשר ישנה מחלת חניכיים קשה שפגעה במערכת התמיכה של השיניים, כלומר ישנה ספיגה משמעותי של העצם שתומכת ומקיפה את השיניים, במצב זה לא ניתן יהיה להזיז את השיניים וליישרן.

יישור שיניים בעזרת קשתיות שקופות, אינביזליין, ניתן לעשות בכל גיל.

להפך, בגלל ששיטת הקשתיות השקופות מאפשרת ליישר את השיניים באמצעים כמעט שאינם נראים הדבר מאפשר גם לאנשים מבוגרים ליישר את שיניהם מבלי שהדבר ייראה וכן הקשתיות ניתנות להסרה בקלות, כך שאם יש אירוע או פגישה חשובה בעבודה בה המטופל מעוניין להיות ללא הקשתיות ניתן להסירן בקלות ולהיות בלי לפי הצורך.

מטופלת עם קשתיות שקופות

מטופלת עם קשתיתו שקופות שכמעט ואינן נראות

לפני שמתחילים בתהליך של יישור שיניים יש לבצע מספר צילומים פוטוגרפיים של הפנים והשיניים וכן מספר צילומי רנטגן בהם נוכל לבדוק את גובה העצם ונגעים עששתיים.


במידה ויש ספיגה מסוימת של העצם התומכת יהיה צורך בבדיקה וטיפול אצל רופא מומחה לחניכיים שיבדוק ויאשר כן או לא התחלה של יישור שיניים.


במידה ויש נגעים עששתיים יהיה צורך בטיפול אצל רופא השיניים המטפל.


יישור שיניים יתחיל רק לאחר טיפול משמר.


כמו כן מומלץ לבצע טיפול אצל שיננית לפני שמתחילים ביישור שיניים וכן במהלך טיפול יישור השיניים מומלץ להגיע לשיננית כל 3-6 חודשים.

נשים בהריון בהחלט יכולות לעבור תהליך של יישור שיניים, המגבלה היחידה הינה צילומי הרנטגן שיעש לעשות בתחלית הטיפול ואותם לא ניתן לעשות בטרימסטר הראשון של ההריון.

אם הצילומים בוצעו לפני הכניסה להריון אין שום מניעה בהתחלת תהליך יישור השיניים בזמן ההריון, אם לא בוצעו צילומים יש להמתין לטרימסטר שני ואילך ואז ניתן להתחיל בתהליך.

במהלך טיפול של יישור שיניים מומלץ מאוד להקפיד על טיפולי שיננית אחת ל 3-6 חודשים.
אחד היתרונות המשמעותיים ביותר בטיפול עם קשתיות שקופות הוא היכולת להוריד את הקשתיות בזמן צחצוח השיניים, דבר שמאפשר גישה נוחה לשיניים ולחניכיים ומאפשר שמירה מיטבית על ההיגיינה האורלית
לעומת זאת כאשר מודבקים סמכים על השיניים קשה הרבה יותר לצחצח שיניים כמו שצריך ולכן יש בדר״כ דלקת חניכיים ומכאן החשיבות בניקוי יסודי ומקצועי על ידי שיננית אחת לכמה חודשים.

ביישור שיניים עם סמכים המודבקים לשיניים עדיף שלא להוריד את המכשור, רק במקרים יוצאים מן הכלל כמו צורך דחוף בבדיקת MRI שבה לא ניתן להיות עם מתכת בחלל הפה יהיה צורך להוריד את המכשור ולהדביקו חזרה לאחר הבדיקה (דבר הכרוך בתשלום).

 

הורדה לצורך אירוע חברתי ולא מסיבה רפואית לא תתאפשר, לעומת זאת אם הטיפול מבוצע ע״י קשתיות שקופות אין שום בעיה להוריד את הקשתיות לצורך חברתי או רפואי.

בדיקה של רופא מומחה ליישור שיניים כרוכה בתשלום, בבדיקה זו יבדוק הרופא:

א. את הצורך בטיפול כן או לא.
ב. מה העיתוי שבו יש להתחיל את הטיפול.
ג. יסביר על אפשרויות הטיפול ועל שיטת הטיפול המומלצת.
חוות דעת זו וכל האינפורמציה שנמסרת למטופל בזמן הבדיקה הראשונית כרוכה בתשלום.

במהלך הטיפול האורתודנטי השיניים מוזזות ממקומן המקורי למיקום חדש.

 

לשיניים יש נטייה להמשיך ולזוז גם לאחר סיום תהליך יישור השיניים, חשוב לזכור שמדובר במערכת חיה ולא במערכת דוממת, ולכן תהליכים ביולוגיים ממשיכים להתקיים גם לאחר סיום יישור השיניים והשיניים ממשיכות לזוז.

אי לכך יש צורך בשמירה על התוצאה הסופית שהושגה במהלך הטיפול האורתודונטי.

 

ישנם שני סוגים של אמצעים לשמירת המצב:
1. קיבוע קבוע המודבק לצידן הפנימי של השיניים הקדמיות מניב לניב בדר״כ. הקיבוע עשוי מחוט מתכתי.

החיסרון העיקרי של קיבוע מודבק הוא חוסר היכולת לנקות את השיניים כמו שצריך והתפתחות של דלקת חניכיים, הצטברות של אבנית והצטברות של פלאק שקשה להסירו.

 

חשוב לזכור שגם בנוכחות הקיבוע השיניים יכולות לזוז, ולעיתים אני רואה שברים בקיבוע שנגרמו כתוצאה מתזוזת השיניים, כך שגם קיבוע אינו פתרון הרמטי.

 

 

2. פלטות שקופות המתלבשות על קשתות השיניים שיש לשים בלילה לשמירה על המצב.

היתרון בפלטות שלא מודבק שום דבר לשיניים וניתן לשמור על ההיגיינה של השיניים והחניכיים באין מפריע, הפלטה מכסה את כל השיניים ולא רק את השיניים הקדמיות ,יש פחות תזוזות של שיניים כאשר השמירה הסופית נעשית עם פלטות לשימור.

 
החיסרון של פלטות שיש צורך בשיתוף פעולה לאורך זמן רב.

 

אנו לא יודעים מתי ואם השיניים יתייצבו לאחר תהליך יישור השיניים ולכן יש להבין ששלב שמירת המצב, שנקרא גם שלב הרטנציה, הוא חלק משמעותי מהטיפול ודורש שיתוף פעולה לאורך זמן רב.

דוגמה לקיבוע קבוע המודבק לשיניים

דוגמה לקיבוע קבוע המודבק לשיניים

דוגמה לפלטה שקופה

דוגמה לפלטה שקופה שמכסה את השיניים ומשמשת כשומר מצב

השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם בהקדם!

עידית ברקנא - מומחית ליישור שיניים
ד״ר עידית ברקנא

ד"ר עידית ברקנא מנהלת מחלקת אורתודונטיה בבית החולים שיבא בתל השומר בין השנים 2022-2013.
ד"ר ברקנא בוגרת בהצטיינות הפקולטה לרפואת שיניים באוניברסיטה העברית הדסה ומצטיינת תוכנית ההתמחות באורתודונטיה באוניברסיטת תל אביב. ד״ר עידית ברקנא מתמחה בשיטות חדשניות ובלתי נראות ליישור שיניים.