הדרך לחיוך המושלם

מאמרים

יישור שיניים באמצעים בלתי נראים
מאת ד"ר עידית ברקנא
ישנם כיום שיטות בלתי נראות ליישר את השיניים ולהשיג את החיוך שתמיד חלמתם עליו.
בעזרת קשתיות שקופות ובלתי נראות ניתן כיום לטפל כמעט בכל ליקויי הסגר.
הקשתיות מיוצרות על סמך תוכנית טיפול ממוחשבת הנבנית על ידי האורתודונט המטפל. על סמך תוכנית זו מיוצרת סדרה של קשתיות שקופות אשר מותאמות אישית ובעלות דיוק מרבי , הקשתיות מתוכננות כך שיפעילו לחץ על השיניים ויגרמו לתזוזתן באופן הדרגתי עד הגעתן למיקום הסופי והרצוי.
המתרפא מקבל סט קשתיות, כל שבועיים עליו להחליף לזוג הקשתיות הבא. כאשר ההמלצה היא להרכיב את הקשתיות כמה שיותר שעות במהלך היום והלילה.
הקשתיות הן, למעשה, שקופות. מאחר שכמעט שלא ניתן להבחין ב"פלטה" הבלתי נראית הזאת, הרכבתן לא מפריעה לסגנון החיים ולחיי היומיום של המתרפא.
כמו כן ניתנות להסרה בזמן אכילה, שתייה, צחצוח שיניים, אירועים או מפגשים שהמתרפא לא מעוניין להיות איתן. 
אם כן, מדובר בשיטה יעילה מאוד, נוחה לשימוש, בעל התאמה אישית ודיוק רב ומומלצת מאוד.רוצים לשמוע פרטים נוספים? הכנסו ללינק>>

טיפול אורתודונטי בהתאמה אישית
מאת ד"ר עידית ברקנא
הטיפול האורתודנטי המודרני משלב טכנולוגיות היי-טק חדשניות המאפשרות לייצר תוכנית טיפול הכוללת סמכים וחוטים המותאמים אישית לשיני המטופל.תנועת השיניים בשיטה זו מכוונת לפי תכנון מראש ומאפשרת להגיע לתוצאות מהירות ,טובות ומאוד מדויקות.
בשיטה המותאמת אישית ניתן לייצר גם סמכים בוקליים וגם סמכים לינגואליים, בסקירה זו אתייחס לשיטת אינסיגניה המתייחסת לסמכים המודבקים בצד החיצוני של השיניים.
בתהליך זה נשלחים למעבדה המטבעים של המטופל, שם הם נסרקים ומועברים לתוכנה בתצוגה תלת מימדית. לחילופין ניתן לבצע סריקה אינטראורלית של השיניים וקבצי הסריקות מועברים. 
כמו כן מועברות התמונות האקסטראורליות והאינטראורליות של המטופל ומומלץ גם לבצע CBCT של שתי הקשתות כדי שניתן יהיה למקם את השורשים ביחס למעטפת הגרמית. 
בשלב הבא מבוצעת תוכנית טיפול שניתנת להדגמה תלת מימדית ומאפשרת למקם באופן מדויק את השיניים בכל המימדים עד לקבלת התוצאה הסופית הטובה והמדויקת ביותר.
התוכנה מאפשרת השוואה בין המצב ההתחלתי למצב הסופי, מאפשרת שליטה שלנו במידת הרחבת הקשת תוך התחשבות במעטפת הגרמית, מאפשרת לבחון את כל המגעים הסגריים בסיום טיפול ולשנותם לפי הצורך עד לקבלת סגר מושלם, מאפשרת לראות את התמונות האינטראורליות לצד תמונות הפנים ולצד צילומי הרנטגן. 
לפי העמדת השיניים הסופית מיוצרים סמכים אישיים עבור כל שן ושן וכמו כן מיוצרות קשתות מותאמות אישית.הסמכים האישיים מגיעים עם מגשיות הדבקה מיוחדות, כך שההדבקה הינה הדבקה בלתי ישירה, דבר שמשפר את הדיוק במיקום הסמכים על גבי השיניים.
חסרונות השיטה הינם עלות טיפול גבוהה יותר, זמן המתנה לייצור הסמכים האישיים, עקומת למידה של הרופא המטפל לעבודה עם התוכנה הממוחשבת ושליטה על תזוזות השיניים, ולמידת שיטת ההדבקה הבלתי ישירה. 
פיתוח השיטה מאפשר תיכנון טיפול יותר מדויק, מכשור יותר מדויק אשר ממוקם בדיוק רב יותר וכל אלה תורמים לטיפול יעיל יותר וקיצור משך הטיפול.
Weber וחבריו פרסמו בשנת 2013 מחקר המשווה בין טיפול מותאם אישית עם סמכים ננעלים לבין טיפול עם מכשור קונבנציונלי , בכל קבוצה היו 11 מתרפאים עם ליקוי סגר ראשוני דומה. 
בשתי הקבוצות נבדקו: משך הטיפול, הצלחת הטיפול על פי מדד אוביקטיבי שנקרא ABO Objective Grading System – בשיטת הערכה זו ניתן ניקוד למדדים סגריים רבים במודלים של סוף טיפול ובסופו של דבר מתקבל ציון משוקלל שמעיד על טיבו של הטיפול. הציון של המקרים שטופלו בשיטת אינסיגניה היה באופן משמעותי סטטיסטית טוב יותר מהציון של המקרים שטופלו בשיטה הקונבנציונלית, וכמו כן משך הטיפול הממוצע בשיטת אינסיגניה היה 15 חודשים לעומת סמכים קונבנציונליים שמשך הטיפול היה בממוצע 23 חודשים. 

רוצים לקבוע פגישת יעוץ? הכנסו ללינק>>

הטיפול הנכון עבור שיניים צפופות 
מאת ד"ר עידית ברקנא
צפיפות שיניים מתבטאת בעמדה לא תקינה של השיניים ובחוסר המשכיות של קשת השיניים הדבר מתבטא בצורות שונות לדוגמא: שיניים שבולטות מחוץ לקשת השיניים, שיניים שנמצאות בעמדה פנימית יחסית לקשת השיניים, שיניים שנמצאות בזויות שונות ביחס לקשת השיניים.
שיניים צפופות מהוות הן בעיה אסטטית והן עלולות להוות גורם לבעיות חניכיים עקב הקושי הרב להגיע אל שיניים אלו ולנקותן, דבר שמביא להצטברות רובד על שיניים אלו ולהתפתחות של דלקת חניכיים מקומית. 
אי לכך על מנת לשפר את האסטטיקה ולשפר את יכולת ההיגיינה של המטופל מומלץ מאוד לטפל בבעיה זו של שיניים צפופות.
הטיפול בשיניים צפופות הינו טיפול אורתודונטי, אפשרות טיפולית אחת הינה עקירה של שיניים קבועות קיימות, בדרך כלל 2 או 4 שיניים, וריווח השיניים הנותרות לעבר אזורי העקירה. עקירת שיניים קבועות ושינוי בעמדת השיניים בעלת השפעה על מנח השפתיים, 
וזאת משום שמיקום השפתיים מושפע ממיקום השיניים, כך שכל שינוי בעמדת השיניים ישפיע על מיקום השפתיים ועלול להיווצר מראה של שפתיים שטוחות. מראה שלא תמיד מתאים מבחינה אסטטית למטופל.
כיום יש בידנו כלים נוספים שלא היו בעבר שמאפשרים להתמודד עם שיניים צפופות ללא צורך בעקירות שיניים, בעזרת שימוש בסמכים ננעלים ויצירת מערכות מכאניות ללא חיכוך, הכח הפועל על השיניים שונה בעוצמתו ובכוונו וזאת בשילוב עם הרחבה של קשת השיניים בטווח הביולוגי האפשרי, ושינוי עמדת שיניים קדמיות כל אלה מאפשרים לנו כיום לטפל ללא עקירות גם במקרים קשים של צפיפות. הדבר משפיע כאמור גם על עמדת השפתיים וברב המקרים משפר משמעותית את עמדתן.
ההחלטה על הצורך בעקירות או לא מבוססת על מראה הפנים והשפתיים בתחילת הטיפול, ולא על מידת הצפיפות של השיניים, הווה אומר: אם ברצוננו למלא את השפתיים ולא להשטיח או למלא מעבר למצב ההתחלתי נבחר בטיפול ללא עקירות, אם מלכתחילה ישנה מלאות רבה באזור השפתיים וברצוננו להקטינה נבחר בטיפול עם עקירות.

רוצים לקבוע פגישת יעוץ? הכנסו ללינק>>

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן