צרו איתנו קשר >

השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם בהקדם!

סגירת רווח בשיניים

ראשי / סגירת רווח בשיניים
רווח בשיניים


רווח בשיניים יכול להתרחש אצל מבוגרים וצעירים כאחד. רווחים בין השיניים בילדים עשויים להיעלם כאשר שיני החלב שלהם נושרות, והשיניים הקבועות צומחות.

 

יש רווחים שהם קטנים וכמעט אי אפשר להבחין בהם, ויש רווחים שהם גדולים, ואז הם משפיעים על מראה השיניים והפה ועלולים לגרום להפרעה אסתטית.

 

סגירת רווח בשיניים היא אפשרית בהחלט, וברוב המקרים הטיפול מסתיים לשביעות רצונם המלאה של המטופל והאורתודונט. אז מדוע נוצרים רווחים בין השיניים ואיך אפשר לטפל בהם? בואו נבדוק.

 

מהו רווח בשיניים – דיאסטמה?

רווח בין השיניים – דיאסטמה – הוא מצב שבו השיניים צומחות במרחק מהותי זו מזו או מתרחקות במשך הזמן בשל סיבות רפואיות שונות. רווח בין השיניים יכול להימצא בכל מקום בפה, אך ברוב המקרים מצוי בין השיניים הקדמיות העליונות והתחתונות.

 

הסיבות להיווצרות רווחים בין השיניים

אין גורם אחד לדיאסטמה. ישנן כמה סיבות אפשריות למצב רפואי זה. אצל אנשים מסוימים דיאסטמה נגרמת בשל גודל השיניים והלסתות. אם שיני המטופל קטנות ביחס לגודל הלסת שלו, השיניים לא צומחות בצמידות ונוצרים רווחים ביניהן. ברוב המקרים הסיבה לכך היא נטייה גנטית משפחתית.

 

גם הרגלים התנהגותיים יכולים להשפיע על מנח השיניים בפה. מציצת אצבע בגיל הינקות והילדות למשל עלולה ליצור לחץ על השיניים הקדמיות, לשנות את המנח שלהן ולגרום לרווחים ביניהן. נוסף על כך גם מחלות חניכיים המלוות באובדן עצם תומכת עלולות לגרום לתזוזת שיניים וליצירת רווח ביניהן- דיאסטמה.

 

חובה לבדוק את מצב החניכיים לפני שניגשים לטיפול אורתודונטי ולוודא שהן בריאות ומסוגלות לתמוך בתהליך הטיפולי.

 

 

רווח בין השיניים

 

איך מטפלים ברווח בשיניים?

תחום האורתודונטיה מציע מגוון אפשרויות טיפול למטופלים הסובלים מרווחים בין השיניים וגם לכאלו הסובלים מבעיית שיניים לא ישרות.

 

אפשר להדביק על השיניים סמכים ממתכת או סמכים שקופים מחרסינה; ואפשר גם לתכנן את תהליך צמצום הרווחים באמצעות התקנת קשתיות שקופות. הקשתיות השקופות מאפשרות תהליך טיפולי דיסקרטי שאינו ניכר ואינו נראה לעין המתבונן. יישור שיניים באמצעות סמכים או באמצעות קשתיות שקופות הינן דרכי הטיפול השכיחות.

 

מטרת הטיפול היא ליצור לחץ עדין על השיניים, לצמצם את הפערים ביניהן ולהניע אותן למנח הרצוי.
כל אפשרויות הטיפול יוצעו למטופלים לאחר בדיקה מקיפה במרפאת האורתודונט.

 

לעיתים הדיאסטמה היא לא יותר מאשר מטרד אסתטי, ואין הכרח לטפל בו אם הוא אינו ניכר, אינו מעיד על בעיה רפואית ואינו מטריד את המטופל.

 

שיטת טיפול נוספת שאינה אורתודונטית ומבוצעת על ידי רופא שיניים הינה מילוי הרווחים בציפוי שיניים. ציפוי שיניים הוא טיפול קוסמטי. בהליך זה הרופא מדביק שכבות ציפוי מחרסינה או מחומר אחר על שיני המטופל וציפוי זה סוגר את הרווחים.

 

שמירת תוצאת הטיפול האורתודונטי:
לרווחים בין השיניים יש נטייה חזקה לחזור ולהיפתח ולכן חשוב מאוד לשמר את התוצאה שהושגה במהלך הטיפול.

 

בסיום הטיפול האורתודונטי ולאחר סגירת הרווח או הרווחים יש לשמר את התוצאה על ידי פלטות שקופות שעל המטופל להרכיב כל לילה לתקופה של לפחות שנה, ולאחר מכן ניתן להוריד תדירות לבישה  ל 3-4 לילות בשבוע.

 

בנוסף לפלטות ששומרות על המצב לעיתים מדביקים גם קיבוע קבוע שדבוק לשיניים הקדמיות בצידן הפנימי, לא תמיד ניתן להדביק קיבוע קבוע.

 

סגירת רווח בשיניים

סגירת רווח בשיניים באמצעות סמכים ננעלים שנמשך שנה ו-4 חודשים.

 

למה כדאי להתייעץ עם אורתודונט מומחה?

ילדים שמגיעים לגיל המתאים ליישור שיניים צריכים להיבדק אצל אורתודונט מומחה. אורתודונט הוא רופא שיניים שהתמחה בתחום האורתודונטיה ומחזיק ברישיון מומחה לאורתודונטיה. ייעוץ אורתודונטי מחייב גם מטופלים מבוגרים שהרווחים בין השיניים מפריעים להם, והם מוכנים להתחייב לתהליך הטיפולי בכללותו.

 

אורתודונט מומחה יעריך מה הגורם להיווצרות הרווחים בין השיניים, אם המצב אפשרי לטיפול אורתודונטי או אם נחוץ טיפול מסוג אחר, מה משך הזמן הצפוי לטיפול ומה שיעור ההצלחה שלו.

 

טיפולים אורתודונטיים במרפאתה של ד"ר עידית ברקנא

ד"ר עידית ברקנא רופאת שיניים רבת פעלים והישגים ומומחית באורתודונטיה זה 18 שנה. ד"ר ברקנא נותנת במרפאותיה ייעוץ אורתודונטי מקצועי ומקיף לילדים ולמבוגרים כאחד ומציעה מגוון טיפולים ליישור שיניים בטכניקות מתקדמות ובטכנולוגיות חדישות.

 

ד"ר ברקנא מקפידה על סטנדרטים טיפוליים גבוהים ועובדת בדייקנות ובתשומת לב מרבית לאורך כל התהליך הטיפולי החל באבחנה, דרך בחירת הטכניקה הטיפולית והתאמתה לשיניו של המטופל וכלה בסיום המוצלח של הטיפול ובחיוך הניצחון הגאה של המטופל.

 

טיפולים אורתודונטיים איכותיים ויעילים עוברים רק במרפאתו של אורתודונט מומחה. ד"ר עידית ברקנא, מומחית ביישור שיניים, נמצאת כאן כדי לעזור לכם בכך ולהחזיר לחייכם את החיוך המושלם.עידית ברקנא - מומחית ליישור שיניים
ד״ר עידית ברקנא

ד"ר עידית ברקנא מנהלת מחלקת אורתודונטיה בבית החולים שיבא בתל השומר בין השנים 2022-2013.
ד"ר ברקנא בוגרת בהצטיינות הפקולטה לרפואת שיניים באוניברסיטה העברית הדסה ומצטיינת תוכנית ההתמחות באורתודונטיה באוניברסיטת תל אביב. ד״ר עידית ברקנא מתמחה בשיטות חדשניות ובלתי נראות ליישור שיניים.