צרו איתנו קשר >

השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם בהקדם!

איך נשמור על שיניים ישרות לאחר טיפול אורתודונטי?

ראשי / איך נשמור על שיניים ישרות לאחר טיפול אורתודונטי?
שימור תזוזת השיניים


טיפול ליישור שיניים הוא תהליך ארוך ומורכב ודורש השקעה רבה מצד המטופל. המטופל נדרש להוצאות כספיות גבוהות וצריך לשתף פעולה עם הוראות האורתודונט ולהקפיד עליהן. בשל ההשקעה הנדרשת מהמטופל, הוא מצפה לתוצאות משביעות רצון שיישמרו לאורך זמן.

 

חשוב להבין שתהליך יישור שיניים הוא תהליך ביולוגי שבו האורתודונטים מפעילים על השיניים כוחות מכניים. הכוחות המכניים הללו מומרים לאותות ביולוגיים בגוף וגורמים לספיגת עצם ולבנייתה. פעולה זו מאפשרת את תזוזת השיניים ממקומן המקורי למקומן הסופי והרצוי.

 

התהליך הביולוגי המתרחש בגופו, בפיו ובשיניו של המטופל, הוא מורכב מאוד ומעורבות בו מערכות תאיות וחוץ־תאיות רבות. למעשה, זהו תהליך שאינו מובן וברור לגמרי למחקר המדעי שכן ישנם פרטים רבים שטרם הצלחנו לגלות. מה שכן ברור וידוע הוא שבסיומו של התהליך הביולוגי המורכב והמיוחד הזה, השיניים מתקבעות בעמדתן החדשה.

 

למה צריך לשמור על מקומן החדש של השיניים?

מסיבות שאינן מובנות לנו, לשיניים שלנו יש מעין ״זיכרון ביולוגי״. גם לאחר שהזזנו אותן למקום חדש בפה, הן 'זוכרות' את מקומן המקורי ונוטות לחזור אליו בטבעיות. חשוב להבין שמדובר במערכת ביולוגית, חיה ודינמית. יישור שיניים אינו דומה לתהליך פיסול באבן שמשנה את צורת האבן ומעצב ממנה פסל. הפסל לעולם לא יחזור לצורת האבן המקורית. יישור שיניים איננו תהליך העוסק בחומרים דוממים אלא ברקמות הגוף החיות.

 

האם סביר לצפות שתוצאת הטיפול תישמר לאורך זמן והשיניים יישארו ישרות?

פעמים רבות המטופל מצפה שתוצאת הטיפול תישמר לאורך זמן רב, שהשיניים יישארו ישרות ומקומן לא ישתנה כלל אף פעם. ציפייה זו אינה מציאותית.

 

כיוון שאנו עוסקים ברקמות חיות ודינמיות, אי אפשר לצפות שלא יתרחשו שינויים בחלוף השנים. שינויים במקום השיניים בהחלט יכולים להתרחש עם הזמן (הזמן משתנה בין מטופל למטופל) גם אם ננקוט באמצעים לשמירה על תוצאת הטיפול, על כך ארחיב בהמשך.

 

כשם שניתוחים פלסטיים יכולים להעלים קמטים ברגע נתון, אך בחלוף השנים יופיעו קמטים חדשים ויהיה צורך בניתוח נוסף, כך גם בתהליך יישור שיניים. אין זה מציאותי לצפות שהשינויים שהושגו בתהליך הטיפול, יישמרו והשיניים יתקבעו בעמדתן הסופית לתמיד.

 

צריך להביא בחשבון שיהיה צורך בטיפול המשך לתיקון התזוזה הטבעית של השיניים.

 

באילו דרכים אפשר לשמור על תוצאת הטיפול האורתודונטי?

ישנן כמה אפשרויות טיפוליות לשמירה על תוצאת יישור שיניים. האפשרויות האלה מוצעות למטופל בדרך כלל בתום התהליך הטיפולי. אף שלכל טיפול יש יתרונות וחסרונות משלו, הטיפולים בכללותם נחוצים והכרחיים אם רוצים לשמור על שיניים ישרות ויפות לאורך זמן ארוך יותר.

 

קיבוע מודבק

קיבוע מודבק מקבע את השיניים בחוט מתכת. יש סוגים שונים של קיבוע, והאותודונט מתאים קיבוע לכל מטופל לפי מצב השיניים שלו.

 

הקיבוע מודבק בצידן הפנימי של השיניים בדרך כלל בין ניב לניב בשתי הלסתות. עם זאת, אף שבלסת התחתונה אין כל קושי להדביק קיבוע, בלסת העליונה הקיבוע עלול להפריע לסגירת השיניים.

 

במצב סגירה השיניים התחתונות נוגעות בצידן האחורי של השיניים העליונות. אם מודבק בשיניים העליונות קיבוע, הקיבוע יכול להפריע לסגירת השיניים, והדבר אינו רצוי.

 

למה הקיבוע המודבק כדאי?

 

שיתוף הפעולה של המטופל אינו נדרש בעת הדבקת הקיבוע.

 

מה האתגרים בקיבוע המודבק?

קשה מאוד לנקות את השיניים בצד שבו הקיבוע מודבק ואי אפשר להעביר חוט דנטלי בין השיניים, ובשל כך עלולה להצטבר בהן אבנית ולגרום לדלקת בחניכיים. כן אפשרי לנקות בין השיניים עם קיסם; לעיתים הקיבוע מתנתק ממקומו ומפריע מאוד ללשון.

 

הדבר דורש טיפול מיידי של אורתודונט, אולם לא תמיד הדבר אפשרי (אם זה קורה בזמן שירות צבאי למשל או בזמן נסיעה לחו״ל); הקיבוע מודבק לכותרות השיניים ואינו מונע תנועה של השורשים.

 

תזוזת שורשים בהחלט אפשרית, והיא עלולה לגרום גם לתזוזות הכותרת סביב ציר הקיבוע. חשוב מאוד להבין שהכוח המניע את השיניים, גדול מכוח ההדבקה של הקיבוע, כך שאם שן 'רוצה' לזוז ממקומה, היא תשתחרר מהקיבוע ופשוט תזוז. אין בכוחו של הקיבוע למנוע תזוזה.

 

בכל הנוגע לקיבוע מודבק, אין מדובר בפתרון קסם שמונע את תזוזת השיניים לתמיד. מדובר בפתרון בעייתי למדי שטומן בחובו בעיות רבות ולא מצליח לשמור לגמרי על עמדת שיניים קבועה.

 

פלטה נשלפת

הפלטה הנשלפת מוצעת למטופל בסיום הטיפול האורתודונטי. מדובר בפלטה שקופה המכסה את כל השיניים ומיועדת לשימוש בלילה.

 

מה האתגרים בפלטה הנשלפת?

 

הטיפול בפלטה נשלפת מחייב הקפדה והתמדה מצד המטופל לאורך זמן רב; הפלטה הנשלפת אינה מונעת את תזוזת השיניים.

 

למה הפלטה הנשלפת כדאית?

  • הפלטה הנשלפת אינה מפריעה לניקוי השיניים והחניכיים.
  • היא שומרת על קשת השיניים כולה ולא רק על האזורים הקדמיים.
  • היא מצליחה לשמור על מקום השיניים הסופיות טוב יותר מאשר הקיבוע המודבק.

 

* בהשוואה לקיבוע המודבק הפלטה הנשלפת היא הפתרון המועדף עליי באופן אישי.

 

פלטה שקופה

 

חשיבות הקשר הקבוע עם האורתודונט

חשוב לזכור שתזוזת שיניים היא בלתי נמנעת גם בתום התהליך הטיפולי וגם אם ניעזר באמצעים טיפוליים כדי לשמור על התוצאה. יש להביא בחשבון שיהיה צורך בטיפול נוסף ליישור שיניים בהמשך הדרך אם תזוזת השיניים תהיה משמעותית או תפריע למטופל מבחינה אסתטית.

 

אנו, האורתודונטים, עושים את מֵרב המאמצים כדי להגיע לתוצאה הסופית הרצויה לשביעות רצונו של המטופל. עם זאת, כיוון שאיננו מבינים לגמרי את הסיבות לתזוזת השיניים לאחר טיפול אורתודונטי, אין באפשרותנו לטפל במקור הבעיה.

 

ייתכן שבעתיד המחקר בנושא זה יתפתח עוד ויעמיד לרשותנו אמצעים אחרים להתמודד עם נטיית השיניים לזוז. עד שזה יקרה, חשוב שהמטופל יתאם ציפיות עם האורתודונט המומחה ויקבל את מלוא המידע כדי שלא יתאכזב.עידית ברקנא - מומחית ליישור שיניים
ד״ר עידית ברקנא

ד"ר עידית ברקנא מנהלת מחלקת אורתודונטיה בבית החולים שיבא בתל השומר בין השנים 2022-2013.
ד"ר ברקנא בוגרת בהצטיינות הפקולטה לרפואת שיניים באוניברסיטה העברית הדסה ומצטיינת תוכנית ההתמחות באורתודונטיה באוניברסיטת תל אביב. ד״ר עידית ברקנא מתמחה בשיטות חדשניות ובלתי נראות ליישור שיניים.
השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם בהקדם!

מאמרים נוספים