צרו איתנו קשר >

השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם בהקדם!

שיניים עקומות ואיך מיישרים אותן

ראשי / שיניים עקומות ואיך מיישרים אותן

כשמטופל מגיע אליי למרפאה לבדיקה אורתודונטית, בדרך כלל התלונה היא על שיניים עקומות. משמעות הדבר שהשיניים לא עומדות בקו המשכי והרמוני אלא עולות זו על זו, בגבהים שונים ובזויות שונות ומשונות.

 

בשורות הבאות מסבירה ד"ר עידית ברקנא, רופאת שיניים מומחית ליישור שיניים ומנהלת מחלקת אורדתודנטיה בבית החולים תל השומר על הסיבות המובילות לשיניים עקומות ועל הטיפול במצב זה.

 

סיבות לשיניים עקומות

1. לא תמיד הסיבה ברורה, וודאי יש גורמים גנטיים שעדיין לא ידועים לנו שתורמים להיווצרות המצב. 

 

 

2. ישנם מצבים בהם גודל הלסת לא תואם את גודל השיניים, כך למשל בסיס הלסת קטן והשיניים גדולות כך נוצרת אי התאמה שגורמת לשיניים להצטופף על גבי הבסיס הקטן.

 

3. אובדן שיני חלב בגיל צעיר ללא שמירת מקום גורמת בשלב מאוחר יותר של בקיעת השיניים הקבועות לצפיפות לעיתים חמורה.

 

4. מצב של עודף או חסר שיניים יכול לגרום למראה לא סדיר של המשנן.

 

5. הרגלים אוראליים לדוגמא מציצת אצבע, יכולה לגרום לשיניים עליונות קדמיות להראות בולטות ואילו לשיניים תחתונות קדמיות להצטופף ולהיות במנח לא תקין כך גם המרחק בין השיניים העליונות לתחתונות גדול מהנורמה עקב נוכחותה המזיקה של האצבע. הדבר נכון גם לגבי הרגל של דחיפת לשון בדיבור ובמנוחה שמשפיע מאוד על עמדת השיניים.

 

מה השכיחות של שיניים עקומות?

לפי מחקרים מדעיים שונים עולה ששכיחות בני הנוער שזקוקים ליישור שיניים נע בין 60-70%. 

ישנם הבדלים מסוימים בקבוצות אתניות שונות ובמדינות שונות אבל ככלל נראה שגם בישראל זה אחוז בני הנוער שיכולים לשפר את מראה השיניים שלהם בעזרת טיפול אורתודונטי.

 

האם כדאי לבצע טיפול בשיניים עקומות?

שיניים עקומות אינן אסטטיות ומי לא רוצה חיוך יפה ואטרקטיבי? חיוך עם שיניים ישרות נראה הרבה יותר יפה מחיוך עם שיניים עקומות ומעלה לאין שיעור את הביטחון העצמי. כיום בעידן הסלפי וצילומי החיוך לאינסטגרם כיף יותר לחייך אל המצלמה שהחיוך נראה יפה והשיניים מסודרות מאשר שהשיניים עקומות. אם כן אסטטיקה הינה סיבה עיקרית לטפל בשיניים עקומות. 

 

ישנם מקרים בהם צפיפות השיניים לא מאפשרת ניקוי יעיל של השיניים ובין השיניים, דבר שמוביל לדלקות ובעיות בחניכיים. יישור השיניים יאפשר גישה נוחה לניקוי החניכיים וכך נוכל לשמור על בריאות החניכיים לאורך זמן.

 

ישנם מקרים בהם עמדת השיניים עקב הצפיפות גורמת לנסיגת חניכיים דבר שבהחלט היינו רוצים למנוע. בעזרת יישור שיניים ניתן לשפר את עמדת השיניים ולשפר מצבי נסיגת חניכיים.

 

שיניים עקומות שמלוות בסגירה לא תקינה של הלסתות יכולות להוות גורם להפרעה תפקודית בלעיסה ולכן חשוב ליישר את השיניים ולהביא למצב של סגירה תקינה בין הלסתות כדי שהתפקוד יהיה תקין.

 

איך מטפלים בשיניים עקומות?

1. קודם כל יש להגיע למרפאה לבדיקה קלינית. תצטרכו לרופא שיניים שמציע יישור שיניים, כאשר ההגיון אומר שתרצו לעשות זאת אצל מי שהוסמך ומחזיק בתואר רופא שיניים מומחה ליישור שיניים, כדי שיבדוק אתכם ואת מצב השיניים.

 

2. לאחר הבדיקה הקלינית תופנו למכון צילומי שיניים שם יצלמו אתכם צילומים מקצועיים של הפנים והשיניים בזויות שונות, תצולמו צילומי רנטגן דיגיטליים ויסרקו את השיניים שלכם עם סורק דיגיטלי.

 

3. רופא השיניים יקבל ממכון הצילום את כל הצילומים שביצעתם ולאחר בחינת כל הנתונים כלומר: הבדיקה, הסריקה וכל הצילומים יהיה בידיו מספיק מידע להכין תוכנית טיפול מותאמת אישית. באופן אישי, אני מאמינה בהסבר של שלבי הטיפול והשיטה שתתאים לכם ביותר, תיאום ציפיות ברור,  וכן, תקבלו גם הצעת מחיר ליישור שיניים, ואפשר לצאת לדרך.

 

שיטות טיפול אפשריות בשיניים עקומות:

ישנן שתי שיטות מרכזיות לביצוע יישור שיניים, האחת באמצעות קשתיות שקופות והשנייה באמצעות גשרים או סמכים (בעגה המקצועית). נסביר על כל אחת מהשיטות:

 

טיפול בעזרת קשתיות שקופות

יישור שיניים שקוף הוא כזה המתבצע באמצעות קשתיות שקופות לאורך כל שעות היממה. כלומר, מותאמת פלטה שקופה שקשה מאוד להבחין בנוכחותה על השיניים. הפלטה ניתנת להסרה לצורכי נוחות (אכילה וכד').

 

בשנת 1997 פותחה שיטה זו בארצות הברית. השיטה עושה שימוש בטכנולוגיה דיגיטלית חדשנית, אשר באמצעותה יוצרים הדמית תלת ממד ממוחשבת של השיניים וחלל הפה של המטופל ועוקבים אחר תנועות השיניים בכל שלבי הטיפול השונים.

 

הטיפול הוירטואלי מועבר לרופא המטפל שיכול לשנות אותו לפי רצונו. את התוצאה הוירטואלית הסופית ניתן להציג גם למטופל.

 

באמצעות אותה הטכנולוגיה התלת מימדית מייצרים סדרה של קשתיות שקופות המותאמות באופן אישי לכל מתרפא ומתרפאה. יישור השיניים מתבצע על ידי הרכבת כל קשתית במשך שבוע עד עשרה ימים והחלפתה בקשתית הבאה אחריה, כך עד להשלמת הטיפול.

 

היתרונות של שיטה זו הינה הנוחות למשתמש, העובדה שהקשתיות ניתנות להסרה כך שאם יש אירוע שהמטופל לא רוצה להגיע עם מכשור על השיניים ניתן פשוט להסירן, השמירה על היגיינה הרבה יותר טובה וקלה שכן בזמן צחצוח השיניים מסירים את הקשתיות ומצחצחים שיניים כרגיל ללא הפרעה. 

 

כמו כן בימי קורונה ובמצבי חירום שלא ניתן להגיע למרפאת השיניים הרבה יותר קל לתפעל מרחוק מערכת זו ויש הרבה פחות תקלות ועזרות ראשונות, שזהו יתרון גדול מאוד בימים טרופים אלה.

 

יישור שיניים בעזרת גשרים / סמכים

סמכים הם השם המקצועי לגשרים בשיניים. בעבר היה נהוג לראות גשרים דומיננטיים שהיו בולטים מאוד בחלל הפה. הסמכים מודבקים לצידן החיצוני של השיניים ובין הסמכים עובר חוט, האינטראקציה בין הסמך והחוט גורמת לתזוזת השיניים עד להגעתן למקום הסופי הרצוי. ישנם סמכים ממתכת וישנם סמכים שקופים עשויים מחרסינה.

 

בסיום הטיפול מוסרים הסמכים ומנקים את הדבק שנשאר על כותרות השיניים.

 

אלו שתי השיטות הנפוצות ביותר ואלו שמומלצות על ידי מומחים ליישור שיניים. כמובן כי לכל שיטה היתרונות והחסרונות שלה, וצריך לראות שהיא מתאימה למטופל, לאורח חייו ולרצונות שלו.

 

לסיכום, שיניים עקומות הם לא גזרת גורל. עולם יישור השיניים השתפר ומשתפר כל העת, האפשרויות הן רבות ומגוונות וניתן ליישר שיניים ולהגיע לתוצאות מדהימות.

 

כמו כן, חשוב להבין כי גם צורת הפנים מושפעת ובמקרים רבים יישור של שיניים עקומות משווה לפנים מראה סימטרי יותר, מה שמחזק את התוצאות האסתטיות של התהליך.

לפני ואחרי שיניים עקומות

שיניים בולטות לפני ואחרי
תוצאות תהליך של יישור שיניים עקומות לילדה בת 12, אשר סבלה מצפיפות של שיניים וחוסר מקום לנוכחות הניבים העליונים, הטיפול התבצע באמצעות סמכים וללא עקירות כלל.

יישור שיניים עקומות עקב שיניים עליונות ותחתונות צפופות

שיניים עקומות
ילדה בת 13 שסבלה משיניים עקומות עקב צפיפות חמורה של השיניים העליונות והתחתונות. הטיפול התבצע ללא עקירות ובעזרת סמכים מתכתיים.

יישור שיניים עקומות עקב מחסור במקום

סגירת רווח בשיניים - עידית ברקנא
ילדה בת 11 עם שיניים עקומות ורווח בשיניים עקב חוסר מקום לבקיעת הניבים העליונים. טופלה ללא עקירות.

תשפטו לפי התוצאות

עידית ברקנא - מומחית ליישור שיניים
ד״ר עידית ברקנא

ד"ר עידית ברקנא מנהלת מחלקת אורתודונטיה בבית החולים שיבא בתל השומר בין השנים 2021-2013.
ד"ר ברקנא בוגרת בהצטיינות הפקולטה לרפואת שיניים באוניברסיטה העברית הדסה ומצטיינת תוכנית ההתמחות באורתודונטיה באוניברסיטת תל אביב. ד״ר עידית ברקנא מתמחה בשיטות חדשניות ובלתי נראות ליישור שיניים.